Wakacje przed nami i pora zacząć planować jak mają je spędzić nasze dzieci. Jest to decyzja bardzo ważna- chodzi nam przecież nie tylko o zabawę i odpoczynek, ale i bezpieczeństwo. Dlatego należy zadać sobie kilka podstawowych pytań przy formowaniu strategii wyboru kolonii czy obozu tematycznego.

Wiek ma znaczenie

Przy wyborze formy wypoczynku musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z moim zdaniem najważniejszych jest wiek dziecka. Jeśli to pierwszy taki wyjazd to najlepiej wybrać miejsce niezbyt oddalone od domu. Da nam to poczucie bezpieczeństwa i znacznie ułatwi nam ewentualne działania, jeśli coś pójdzie nie tak. Pierwszy obóz to wielkie wydarzenie dla dziecka, ale tak naprawdę to rodzice przeżywają największy stres. Sama świadomość, że nasz skarb jest poza zasięgiem wzroku powoduje przypływ niepokoju. Jeśli znajdziemy kolonię lub obóz w promieniu 60 kilometrów, będziemy mieć pewność, że możemy w każdej chwili odwiedzić syna lub córkę i „trzymać rękę na pulsie” bez ograniczeń jakie powoduje duża odległość. Jeśli dziecko jest starsze lub było już na obozie możemy pokusić się o jakieś dalsze lokalizacje- mamy doświadczenie i czujemy się na tyle pewnie, że możemy wypuścić nasze dziecko „w szeroki świat”.

Każde dziecko jest inne

Druga kwestia to świadomość, że to nie my jedziemy na obóz, ale nasza pociecha. Mamy wiele oczekiwań związanych z naszymi dziećmi ,ale wakacje to niekoniecznie czas na spełnianie swoich ambicji. Nie jest to najlepszy moment, żeby zmuszać małego stoika o zamiłowaniu do książek do obozu survivalowego w górach. Przede wszystkim stawiamy na relaks, niekoniecznie wybijając dziecko z jego bezpiecznej strefy. Już sam wyjazd to duża zmiana. Nie ma potrzeby potęgować w dziecku poczucia zagubienia. Znacznie łatwiej się zaadoptuje do sytuacji, w której czuje się pewnie,wykonując czynności które zna i uznaje za zabawę. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie: co moje dziecko lubi robić? Kiedy już znamy odpowiedź,poszukajmy obozu lub kolonii, które są tematycznie zbliżone do tych upodobań. Mały sportowiec będzie się dobrze czuł w ruchu więc obóz wędrowny, sportowy lub żeglarski będą strzałem w dziesiątkę. Jeśli nasze dziecko lubi nawiązywać nowe znajomości i ma talent do języków poszukajmy obozu integracyjnego z językiem obcym. Jeśli nasze dziecko uwielbia fantastykę i a jego bohaterem jest Gandalf, to obóz czarodziejów z niepowtarzalnym światem gier.

Informacja to podstawa

Przy wyborze kolonii liczy się również przepływ informacji na linii organizator-rodzic. Zwróć uwagę na to, jak szybko uzyskujesz potrzebne informacje i czy wszystkie dane dotyczące obozu są kompletne. O legalność obozu czy też kompetencje wychowawców nie musisz się martwi- każdy organizator wypoczynku dla dzieci musi przejść skomplikowana procedurę akceptacji przez wymagającą instytucję jaką jest Kuratorium Oświaty.